Hersenwerk na HafBezObav
Autor: Redakce <redakce(at)hafbezobav.cz>, Téma: Výchova a výcvik, Vydáno dne: 17. 10. 2019Nově budeme od listopadu otevírat lekce Hersenwerku.

 

 

Co je Hersenwerk, k čemu sloučí a co vše se díky němu můžete o vztahu se svym psem dozvědět, si můžete přečíst níže.

 


HISTORIE HERSENWERKU

 

Hersenwerk vznikl v roce 2004 v Holandsku. Zpočátku se tato metoda využívala při běžných výcvikových lekcích. Postupem času se ale přišlo na to, že Hersenwerk nepomáhá jen, co se týče mentálního zaměstnání, ale že psi se učí koncentraci, sebekontrole, ovládání a překročení vlastních strachů, nedůvěry a mnohem více. Od té doby se metoda neustále vyvíjí, pořádají se vzdělávací kurzy pro poradce po celém světě.

 

K ČEMU HERSENWERK SLOUŽÍ

 

Hersenwerk je koncept, kdy se pomocí různých předmětů a materiálů sestavují puzzle pejskovi na míru. Cílem je utužení vztahu mezi majitelem a jeho psem. Pes se při práci uklidní, zrelaxuje. Hersenwerk také pomáhá překonat různé strachy u psa, ať už z materiálů či zvuků. Dále dokáže zvýšit sebevědomí psa. Technika Hersenwerku je vhodná pro všechny rasy a stáří psa. Je vhodná i jako podpora v rekonvalescenci po úrazech, v nemoci, dále udržuje staré psy stále ve formě. Divočejší psi se při této metodě naopak učí zklidnění. Je to ojedinělá metoda, která pomáhá majitelům lépe pochopit chovní a myšlení svého psa, jak vybrat takové puzzle svému psovi, které ho budou bavit, ale nebude z nich frustrován a také jak puzzle správně psovi nabídnout, aby byl úspěšný a dosáhl tak výše zmíněných cílů.

 

Hersenwerk není jen o hledání pamlsků. Během doby, kdy pes pracuje, zapojuje všechny smysly – zrak, sluch, čich, chuť i hmat. I chvíle hraní Hersenwerku tak dokáže psa unavit. Důležité jsou bezpečnost psa při práci a komfort psa.

 

LEKCE HERSENWERKU V HAFBu

 

Od listopadu budou v prostorách cvičiště HAFBO probíhat jak individuální hodiny, které jsou zaměřené na detailní práci psa a pozorování, učení se správně pochopit a porozumět svému psovi, tak i hodiny pro dva týmy (tým = psovod a pes), kdy je hodina zaměřená spíše na seznámení se s metodou, v těchto hodinách není úplně reálné jít natolik dopodrobna do vztahu mezi psem a jeho majitelem. Lekce povede certifikovaná poradkyně Hersenwerku pro psy Mgr. Bc. Iveta Pelikánová. Na všechny zájemce se moc těší, protože Hersenwerk je na jednu stranu zábava, na druhou stranu „práce“, která ale napomáhá k utužení vztahu mezi člověkem a psem.

 

ZKUŠENOSTI A VZDĚLÁNÍ PORADKYNĚ IVETY V OBLASTI HERSENWERKU

 

S Hersenwerkem jsem se setkala před více než třemi lety, když jsem hledala pro mě nenáročnou aktivitu, která by psa zaměstnala. Hersenwerku jsem propadla a ráda ho používám při různých situacích. V roce 2019 jsem absolvovala jak základní kurz poradce Hersenwerku pro psy, tak i pokročilý kurz pod vedením holandských instruktorek Inge van Harte, Marieke Smith a Ivou Paštovou.