Psí sporty a kdy s nimi začít?
Autor: Redakce <redakce(at)hafbezobav.cz>, Téma: Sport, Vydáno dne: 27. 09. 2019Asi každý, kdo si přiveze domů štěňátko, se kterým plánuje různé psí sporty (ať už rekreačně či s ambicemi), se nemůže dočkat, až s tréninky začne. Ale kdy a jak se sporty začínáme, je velice důležité.

  

 

 

 

 

 

 

Psí kostra a klouby se vyvíjí minimálně do 12ti měsíců věku, u některých kloubů trvá vývoj dokonce déle a ještě v závislosti na velikosti daného jedince. V období růstu je tedy důležité pejsky nepřetěžovat a nenutit k nepřirozenému a nekontrolovanému pohybovému zatížení. Neznamená to ovšem, že musíme štěňátka držet v tomto období na vodítku a netrénovat s nimi vůbec. Naopak – v tomto období je důležité navázat se svým pejskem vztah, naučit se vzájemně správnému hraní a motivaci k práci, nastavit si pravidla pro odměny a začít budovat základy, na kterých budete celý společný život stavět.

 

 

 

 

 

 

 

Pokud například plánujeme s pejskem dogfrisbee, je jasné, že mu nemůžeme talíře házet, protože to je pro vývoj štěněte nebezpečné. Ovšem učení zájmu o hračku, následně o frisbee, kutálení a nošení frisbee rychle zpět k psovodovi, to vše učit můžeme.

 


 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V agility zase mladého pejska nemůžeme brát na parkur, ale můžeme učit obíhání různých předmětů, případně bočnic, učí se targety pro zónové překážky a mnoho další práce, která je pro mladého psa bezpečná a na parkuru později velmi potřebná.

 

 

 

  

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ze všeho nejdůležitější je ale vybudovat si se svým psem ten správný vztah, zvykat ho na různá prostředí pro práci a socializovat a seznamovat ho s co možná nejvíce věcmi a situacemi. Tohle vše pak u svého dospělého sportovce jistě oceníte.

 

V našem výcvikovém středisku tak pro všechny tyto pejsky nabízíme klasické socializační lekce a dále pak lekce pozitivní motivace, sportovní přípravy a agility handlingu, kde se na dané sporty mohou připravovat všichni bez rozdílu věku.

 

 

 

Video (pes 16. měsíců, práce na sekvencích a nízkých skočkách, skokovka, target - rám na áčku). 

 
https://www.youtube.com/watch?v=i2LZFlMSmNY

 

 

 

Lucie Růžičková

 
Instruktor agility handlingu, pozitivní motivace a dogdancingu