Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
54 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Výchova a výcvik psa s láskou – metoda pozitivní motivace

Vydáno dne 15. 11. 2016 (1403 přečtení)

Naštěstí jsou pryč doby, kdy odborníci na výchovu a výcvik psů doporučovali používání metod, které nerespektovaly přirozenou hravost psa.  Ke každému cviku pejska nutili strachem a bolestí a při neposlušnosti, či nepřesném provedení cviku, doporučovali tělesné tresty. Výsledkem v mnoha případech byla „nevysvětlitelná“ agresivita psů vůči jejich okolí, případně i proti cvičiteli.

Reklama


 

V dnešní době už převládá moderní trend pozitivní výchovy, kdy pejskovi je pamlskem potvrzována správná činnost, když dělá to, co po něm jeho cvičitel chce.

Základem výcviku a výchovy psa je pochopení, že pes není člověk, že nám nerozumí, neumí naši řeč a je na nás, lidech, abychom svoje požadavky „přeložili“ do psí řeči a začali používat signály, ze kterých pejsek pochopí, co se od něj vlastně chce. Nejdůležitějším signálem je odměna pejska za správnou činnost. Je důležité dát pejskovi najevo, že udělal něco, co se po něm chce a za každý pejskův úspěch mu poskytnout příjemný zážitek. Pozitivní motivace také zvyšuje ochotu pejska k práci, ať už je jakákoliv. Pozitivní motivací se pejsek dá naučit vše, na co si lidé vzpomenou – snad kromě létání.

Nejčastějším nástrojem pozitivní motivace je pamlsek. Jeho použití je snadné a rychlé. Používání pamlsků je ale nutné se naučit, jak ze strany páníka, tak ze strany pejska.

Cvičitel psa si musí předem připravit dostatečné množství pamlsků tak, aby byly snadno dosažitelné. Na odměnu je čas asi dvě vteřiny, kdy si pejsek pamatuje, za co pamlsek dostal. Po tomto velmi krátkém čase už pejsek dostává pamlsek „za nic“.

Na druhou stranu pejsek musí vědět, že páník má někde u sebe pamlsky, které dostane za spolupráci. Nácvik používání pamlsků by vždy měl začínat na klidném místě, kde pejsek nebude zbytečně rušen a kde se může plně soustředit na páníka a pamlsky. Z tohoto důvodu je ideální, když se pozitivní motivace začne používat ve chvíli, kdy si člověk přinese domů malé štěně. V klidu domova se štěně nejlépe naučí, že styk s člověkem se mu vždy vyplatí a že správné chování vždy přinese odměnu v podobě chutného pamlsku. 

S pozitivní výchovou a výcvikem pejska lze začít v každém věku. Přísloví, že starého psa novým kouskům nenaučíš, neplatí. Všichni chovatelé jsou vždy překvapeni, jak rychle a spolehlivě pozitivní výchova přináší nádherné výsledky i u starších pejsků.

Jakmile pejsek pochopí princip odměňování, může začít výcvik. Každý cvik, i ten nejjednodušší, musí být rozdělen na řadu postupných kroků. Každý dílčí krok musí být odměňován. Při nežádoucím chování pejska pamlsek slouží k jeho „ukáznění“. V praxi to znamená, že pejska, který reaguje nepřesně na daný povel, je nutné pamlskem přivést na „správnou cestu“ a tu mu potvrdit odměnou. Je obrovskou chybou pejska do splnění povelu různě tlačit rukou, tahat ho za vodítko, škubat s ním atd. To jsou signály, kterým pejsek nerozumí a může je vyhodnotit jako agresivitu ze strany svého okolí, které se někteří pejsci neváhají bránit. Úplným extrémem jsou hulákající páníci, kteří pejskovi kladou důrazné dotazy typu „co jsem ti říkal“, „co to zase děláš“ apod. Základem úspěšné výchovy a výcviku pejska je uvědomit si, že pes umí jen to, co ho člověk naučí.

Pozitivní motivaci lze uplatnit i při použití zákazových povelů. Někdy je nutné pejskovi jeho činnost zakázat, ale po přerušení této činnosti pejsek opět musí být odměněn. Tím se mu potvrdí jeho žádoucí činnost. 

Použití pozitivní motivace někdy v sobě skrývá malé nebezpečí. Cvičitel by měl vždy přesně vědět, za co a v jaké situaci pejska odměňuje. Často se setkávám se situací, kdy cvičitel potvrzuje pamlskem pejskovi chování, které vzápětí může vyústit v nežádoucí činnost. Tyhle chyby jsou vždy na straně člověka, který ne úplně rozumí signálům, které svému okolí dává jeho pes. Nácvik použití pamlsků je tedy příležitostí i pro cvičitele poznat svého pejska, poznat i drobné změny v jeho chování a umět je včas rozeznat a správně na ně reagovat.

Pozitivní motivace je i účinným trestem. Pejsek v dané situaci svůj pamlsek nedostane a to je pro většinu pejsků velmi nepříjemné. Správně vychovaný pes v této chvíli začne nabízet různé odpovědi a stačí jen chvilku počkat na tu správnou. Tomuto typu výcviku se říká shaping, tedy tvarování.

Při výchově a výcviku je nutné druh pamlsků střídat. Každý, kdo cvičí pejska, po určité době zjistí, že některé pamlsky si pejsek vezme, „aby neurazil“, po některých se „může utlouct“. Při výchově a výcviku pejska je velmi důležité odměny odstupňovat. Pejsek je tak motivován k nejvyšším výkonům, protože se na chutné pamlsky těší. Používáním různých pamlsků se dává pejskovi najevo stupeň důležitosti dané fáze výcviku. Nejchutnějším pamlskem dávám najevo obrovskou radost z velkého úspěchu pejska. 

Pamlsky je důležité volit i podle jejich vlivu na organismus pejska. Pochoutky založené na tradičních obilovinách, s vysokým obsahem cukrů, jsou sice pro pejsky velmi přitažlivé, ale rychle zvedají hladinu cukru v krvi. Po jejím poklesu se u pejska dostaví pocit hladu a pejsek se přestává soustředit na výcvik. Navíc zvýšený přívod sacharidů může mít nepříznivý vliv na zdraví chrupu pejska a někdy i může negativně působit na jeho tělesnou kondici. V neposlední řadě je nutné zmínit i „schopnost“ těchto pamlsků vyvolávat alergie.

Velmi často se při výcviku setkávám s pamlsky, které sice hezky vypadají, jsou krásně barevné, ale jejich společnou nevýhodou je velmi nízká stravitelnost. Takový pamlsek rychle zaplní žaludek pejska a pejsek, místo poslouchání povelů, hledá místo, kde by v klidu vytrávil.  U těchto pamlsků je také na závadu obsah různých chemických barviv a dochucovadel, o jejichž vlivu na zdraví pejska netřeba diskutovat.

Nejlepší odměnou pro pejska jsou pamlsky vyrobené z masa. Maso je pro psa přirozeným zdrojem živin, je snadno stravitelné a masové pochoutky je tedy možné používat i při dlouhodobém výcviku. Pejsci, vzhledem ke svému původu, maso milují. Masové pamlsky jsou pro ně vždy velmi atraktivní a povzbuzují pejsky k nejvyšším výkonům. Maso také nemá na organismus pejska žádné negativní vlivy.

Každý pejsek má jiné chutě, preferuje jiný typ pamlsků. Je důležité tedy používat pamlsky různých druhů, pamlsky různé hodnoty. Proto Brit přichystal novou řadu produktů Let's Bite, kde lze nalézt pamlsky z různých druhů masa. Z tohoto pestrého sortimentu lze vždy vybrat takový pamlsek, který konkrétní pejsek bude nejvíce preferovat a bude pro něj tedy nejvyšší pozitivní motivací. Mezi těmito pochoutkami naleznete i takové, které jsou vhodné pro pejsky s citlivým zažíváním nebo alergií.

V poslední době se mezi chovateli rozšířil chvályhodný trend používání takových pochoutek, které v sobě spojují prvek pozitivní motivace a zároveň pomáhají zlepšovat zdraví a kvalitu některých orgánů pejskova těla. Jedná se například o pamlsky, které pečují o chrup pejska, o jeho ústní dutinu, chrání zdraví kloubů, zlepšují zdraví kůže a srsti. Tyto tzv. funkční pamlsky jsou samozřejmou součástí nové řady pamlsků Let's Bite.

Pozitivní motivace je důležitým nástrojem k upevňování vzájemných vztahů pejska a člověka. Naše soužití se psy by mělo být naplněno vzájemným pochopením a radostí. Pamlsek je jednou z hlavních cest, jak svému pejskovi mohu dát najevo, že jsem šťastný, že ho mám.

 
 

[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
16.05.2019: Den otevřených dveří
Neděle 9. června 2019
Všechny srdečně zveme!
Můžete se těšit na ukázky výcviku a psích sportů z nabídky našeho výcvikového centra. Vše si budete moci vyzkoušet se svými pejsky pod dozorem našich zkušených lektorů. Více info ZDE

30.04.2019: Tréninky dogpulleru
Už jste slyšeli o tréninkové pomůcce, potažmo hračce jménem Puller? Umíte ho správně používat? Chcete, aby Váš pes měl super kondici, ale abyste nemuseli běhat desítky kilometrů? V Hafbu začínáme s pullerovými tréninky. Přijďte na úvodní hodinu, kde se dozvíte, jak budou pullerové tréninky probíhat, ale také se pobavíme o tom, jaké cíle máte vy. Hodiny jsou určeny všem majitelům psů, kteří chtějí vyzkoušet něco nového, chtějí se svým psem navázat lepší vztah, zlepšit jeho fyzickou kondici. Je jedno zdali máte závodní ambice nebo ne, tréninky jsou tu pro všechny. Nezáleží na rase a velikosti psa, ani na věku psa či psovoda :o) Více info o pulleru ZDE Lekce budou vypsány v následujících dnech, sledujte rozvrh lekcí. Na úvodní hodinu a tréninky se na Vás všechny těší Iveta

30.03.2019: Seminář Hrátky s klecí
Chtěli byste, aby váš pes měl pobyt v kleci rád a ne „za trest“? Aby se do klece těšil a vydržel v ní bez stresu odpočívat i cestovat? Představme klec svému psovi jako boudu, která skýtá nejen mnoho zábavy, ale zároveň psovi nabízí bezpečné místo pro odpočinek. Hry s klecí zlepšují i drive psa a prohlubují vztah mezi pánem a psem. Více info ZDE

13.03.2019: HafBO na For Pets
Ve dnech 4. - 7. dubna 2019 se bude konat veletrh For Pets, na kterém se ve čtvrtek a v neděli odpoledne můžete potkat s našimi instruktorkami, které budou provádět ukázky dogfitness. Stavte se, rády Vás uvidí.

10.03.2019: Letní tábory 2019
Program a termíny jsou známy. Místa se začínají postupně obsazovat. Více informací ZDE.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1946  (1946 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1497  (1497 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
1382  (1382 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1412  (1412 hl.)
Neřeším to
1450  (1450 hl.)

Celkem hlasovalo: 7687


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie